Vystudoval jsem Fakultu humanitních studií UK v oboru Studium humanitní vzdělanosti a navazující magisterské a doktorandské studium na Filozofické fakultě UK v oboru České moderní dějiny. Předmětem mého zájmu byla osobnost jednoho z nejaktivnějších novinářů meziválečné doby spojeného s deníky Národní osvobození a Lidové noviny a významného československého exilového politika a poválečného ministra zahraničního obchodu Huberta Ripky. V roce 2019 mi v nakladatelství Academia vyšla kniha Novinář a politik Hubert Ripka. Člověk, který nemlčel. (nejen k tomu viz též rozhovor ČRo – https://plus.rozhlas.cz/host-david-pavlat-8017286)

Pracovní kariéru jsem zahájil v Radě pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) jako analytik televizního vysílání, kde jsem měl na starosti hodnocení povinností provozovatelů televizního vysílání ve formě analýz předkládaných členům Rady.

Nejdelší část mé pracovní kariéry je spojena s Úřadem pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ), kde jsem sedm let působil jako zástupce tiskové mluvčí a následně jako tiskový mluvčí a vedoucí tiskového oddělení. Vedle komunikace s médii jsem se podílel na přípravě tištěné a elektronické verze publikací (např. Ochrana osobních údajů na pracovišti), výročních zpráv, informačních materiálů (včetně mezinárodních) a akcí pro veřejnost, každoročně jsem se podílel na přípravě soutěže pro děti a mládež vyhlašované Úřadem. Byl jsem členem mezinárodní skupiny WG on Digital Education, porady vedení ÚOOÚ a předseda redakčních rad materiálů vydávaných Úřadem.

Poslední tři roky pracuji ve společnosti Communa jako mluvčí podnikatelských soutěží Firma roku a Živnostník roku, srovnávacích výzkumů Město pro byznys a Místo pro život, konferencí pořádaných Institutem pro veřejnou diskusi a Fór Hospodářských novin.

Členem ČSSD jsem tři roky, v roce 2020 jsem se stal předsedou MO Vysočany.
V říjnu 2020 jsem kandidoval do Senátu P ČR ve volebním obvodu č. 24 (území městské části Praha 9 s výjimkou katastrálních území Hrdlořezy, Hloubětín a části Malešic. Dále volební obvod zahrnuje městské části Praha 14, Kbely, Horní Počernice, Újezd nad Lesy, Běchovice, Dolní Počernice, Klánovice, Koloděje, Satalice a Vinoř).

Jsem ženatý, mám osmiletého syna Matyáše. Mezi mé zájmy patří české a československé dějiny, tenis, poznávání českých zemí.

Oblíbený spisovatel: Lion Feuchtwanger
Oblíbený český film: Zánik samoty Berhof
Oblíbený zahraniční film (seriál): Hrabě Monte Christo (G. Depardieu)